02188218279-86053927

درآمد 20 میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال 1400

28 بازدید | سه شنبه 29 تیر 1400 | دسته بندی : اخبار

بهزاد محمدی روز دوشنبه 28 تیرماه در مجمع عمومی عادی سالانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با تاکید بر تداوم فعالیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در فرآیند توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان شرکت توسعه ای اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی اکنون مدیریت 50 طرح فعال پتروشیمی را به عهده دارد.

وی به 11 طرح باقیمانده از جهش دوم صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: 6 طرح تا پایان امسال و پنج طرح نیز به دلیل مشکلات ناشی از کرونا در نیمه نخست سال 1401 به بهره برداری می رسد و به درآمد بالای 20 میلیارد دلار در سال 1400 دست می یابیم که ناشی از افزایش قیمت محصولات و رشد ظرفیت تولید صنعت به واسطه عملیاتی شدن مجتمع های جدید است.

ثبت رکورد درآمد 14 میلیارد دلاری در صنعت پتروشیمی برای نخستین بار

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: در سال 1400 حدود 14 میلیارد دلار درآمد ارزی و 7 میلیارد دلار درآمد فروش داخلی این صنعت خواهد بود که رکوردی حائز اهمیت است و برای نخستین بار این صنعت به این مقدار درآمد می رسد.

محمدی به 39 طرح جهش سوم صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: صنعت پتروشیمی ایران در سال 1404 به ظرفیت 137 میلیون تن و درآمد 37 میلیارد دلاری دست می یابد که این موضوع برای نقش شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صنعت پتروشیمی در اقتصاد کلان کشور بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه دو دسته طرح برای هوشمندسازی و افزایش کیفیت صنعت پتروشیمی در مراحل اجرا، طراحی و پیشنهاد هستند، تصریح کرد: با اجرای سه طرح خوراک ترکیبی با تنوعی از محصولات پتروشیمی و 33 طرح پیشران برای تامین نیازهای صنایع پایین دستی پتروشیمی، ظرفیت صنعت پتروشیمی در سال 1406 به سالانه 167 میلیون تن با 50 میلیارد دلار درآمد می رسد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در صنعت پتروشیمی در سال 1406 از 80 میلیارد دلار کنونی به 125 میلیارد دلار می رسد که بخشی از این مقدار انجام شده و بخشی نیز باید انجام شود.

یک سوم ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران در ماهشهر

محمدی به هاب پتروشیمی ماهشهر به عنوان قدیمی ترین هاب پتروشیمی کشور اشاره کرد و افزود: یک سوم ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران در هاب ماهشهر است که از مبتنی بر گازهای همراه نفت بوده که خوشبختانه در ماه های گذشته طرح عظیم بیدبلند خلیج فارس به بهره برداری رسید و ان جی ال 3200 نیز در سال آینده اضافه می شود و کمبود خوراک در این منطقه جبران خواهد شد که علاوه بر تکمیل طرح های ظرفیت خالی، طرح های جدید نیز مانند طرح الماس ماهشهر تعریف شده است.

وی به طرح PDH سلمان به عنوان نخستین طرح PDH ایران در صنعت پتروشیمی است که از مسیر پروپان به پروپیلن خواهد رسید، اشاره و اظهار کرد: این طرح نخستین طرحی خواهد بود که به منظور افزایش تولید پروپیلن در سال 1402 به بهره برداری خواهد رسید و به پروپیلن بیشتری در کشور دست می یابیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هاب ماهشهر ظرفیت بالایی برای توسعه طرح های میانی و پایین دستی دارد، ادامه داد: به کارگیری خوراک های پایه در این منطقه به طرح های میانی و پایین دستی و تنوع محصولات دست می یابیم.

محمدی درباره توسعه فاز 2 منطقه ماهشهر و کمبود زمین گفت: از دوسال گذشته مناطق مختلفی و متعددی در این زمینه پیشنهاد و بررسی شد که به دلایل متعددی جا به جا شد و امیدواریم آخرین منطقه انتخابی به زودی نهایی شود و بتوانیم فضا را برای توسعه صنعت پتروشیمی در این منطقه فراهم کنیم.

تولید 18.5 میلیون تنی پتروشیمی های ماهشهر در سال 99

سید امید شهیدی نیا، مدیر سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نیز در این مجمع با ارائه گزارش عملکرد سال 99 این سازمان اظهار کرد: این منطقه پارسال 18.5 میلیون تن تولید داشته که از این رقم 5 میلیون تن به ارزش 2.2 میلیارد دلار صادر و 7.5 میلیون تن به ارزش 3.2 میلیارد دلار فروش داخلی بوده است.

وی با اشاره به اینکه 112 شرکت فعال تکمیل شده در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر وجود دارد، ادامه داد: در این منطقه 42 طرح فعال در حال ساخت و 28 طرح در حال بررسی و امکان سنجی است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: پارسال 11 موافقت اصولی برای طرح های شیمیایی صادر شد که دو طرح در صنایع میانی و 9 طرح در صنایع پایین دستی در مجموع به ارزش 10 هزار میلیارد دلار و 87 میلیون دلار بوده است و پیش بینی می شود اشتغال زایی 550 نفری داشته باشد.

به گفته شهیدی نیا، هفت موافقت اصولی طرح های غیرشیمیایی برای 100 نفر اشتغال زایی می کند.

وی با اشاره به مهم ترین طرح های پتروشیمی در حال اجرا در این منطقه گفت: پیش بینی می شود طرح پتروکیمیای ابن سینا تا شهریورماه 1400 به بهره برداری برسد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به برنامه ریزی بهره برداری از 11 طرح پتروشیمی این منطقه برای امسال اظهار کرد: از این تعداد سه طرح افتتاح شده و هشت طرح نیز به مرور تا پایان امسال و اوایل سال آینده به بهره برداری می رسد.

در مجمع عمومی عادی سالانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برای سال منتهی به 30 اسفندماه 99، گزارش فعالیت هیئت مدیره، صورت های مالی این سازمان و تصمیم ها و تکالیف مجمع تصویب شد.