02188218279-86053927

آشنایی با انواع افزودنی های کاهنده آب، فوق روان کننده بتن

97 بازدید | يكشنبه 10 مرداد 1400 | دسته بندی : مقالات

افزودنی های شیمیایی بتن چیست؟

افزودنی شیمیایی به هر نوع ترکیب شیمیایی که جهت بهبود خواص بتن تازه یا سخت شده به ترکیب بتن اضافه می گردد، اطلاق می شود.همچنین طبق تعریف آیین نامه ACI  116 R (ویرایش 2000) مواد افزودنی به موادی گفته می شود که علاوه بر آب،سنگدانه، سیمان هیدرولیکی والیاف، به عنوان جزئی از بتن یا ملات، حین یا قبل از اختلاط به آن اضافه می شود.

از انواع متداول افزودنی های بتن، می توان به افزودنی های روان کننده ی بتن (کاهنده های آب)، فوق روان کننده ی بتن (فوق کاهنده آب)، افزودنی های تنظیم گیرش بتن (زودگیر و دیرگیر کننده بتن)، حباب هواساز (هوازا یا حباب زا) و آب بند کننده اشاره کرد.

در این بین روان کننده (Plasticizer) و فوق روان کننده (Super Plasticizer) از پر مصرف ترین افزودنی های بتن هستند، به طوری که بیش از 80 درصد کل مصرف افزودنی های بتن را شامل می شوند.به عنوان مثال از کل فروش سال 2007 افزودنی های بتن در قاره اروپا، 81 درصد آن مربوط به افزودنی های روان کننده و فوق روان کننده بتن بوده است.

انواع افزودنی های کاهنده و فوق کاهنده آب

افزودنی کاهنده آب، همانطور که از نام آن پیداست، جهت کاهش مقدار آب مخلوط بتن در روانی برابر استفاده می شود.این کاهش در مقدار آب، افزایش مقاومت و دوام بتن را در پی خواهد داشت. با این حال، افزودنی های کاهنده آب به منظور افزایش کارایی بتن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در این حالت، مقدار آب (نسبت آب به سیمان) ثابت نگه داشته می شود و افزودنی اضافه شده منجر به بهبود کارایی بتن می گردد و تاثیر خاصی بر مقاومت فشاری (به خصوص مقاومت های بلند مدت) نخواهد داشت. هدف دیگر افزودنی های کاهنده آب، کاهش مقدار سیمان مخلوط بتن هست. در این حالت مقدار آب نیز به نسبت کاهش یافته و تاثیری در مقاومت و روانی بتن ایجاد نمی نماید.

افزودنی های کاهنده آب به صورت کلی در دو دسته طبقه بندی می شوند: میان رده (نرمال) و رده بالا.افزودنی های کاهنده آب میان رده تحت عنوان روشن کننده و رده بالا با عنوان فوق روشن کننده بتن نیز شناخته می شوند. روان کننده ها قابلیت کاهش مقادیر آب بین 5 تا 10 درصد را دارند، این در حالی است که با استفاده از فوق روان کننده ها می توان بین 15 تا 40 درصد مقدار آب را کاهش داد.

ویژگی افزودنی های شیمیایی مختلف

لیگنو سولفونات ها با دوز مصرف بالا قادر به کاهش قابل توجه در مقدار آب مخلوط هستند; به عبارت دیگر لیگنو سولفونات ها را وقتی میتوان در دسته ی فوق روان کننده ها (کاهش مقدار آب بیش از 15 درصد) قرار داد که دوز مصرف بالایی را استفاده نمود; اما مشکل اساسی که در استفاده از لیگنو سولفونات ها به عنوان فوق روشن کننده بتن به وجود می آید، دیرگیری و حباب زایی بالا در بتن است.با این حال استفاده از لیگنو سولفونات های اصلاح شده، به عنوان فوق روان کننده، منجر به نتایج با ثبات تری می گردد.

استفاده از سولفونات ملامین فرمالدهید برای دستیابی به روانی اولیه بالا بسیار مناسب است.با این وجود، به دلیل ضعف بالا در خاصیت حفظ اسلامپ، استفاده از این نوع فوق روشن کننده برای مواردی که زمان حمل بالاست قابل توصیه نیست (به ویژه در کارخانه های تولید بتن آماده); به عبارت دیگر استفاده از این نوع افزودنی های بتن برای سایت های تولیدی پیش ساخته بسیار مناسب تر است چرا که فاصله حمل بسیار کوتاه است. همچنین این نوع افزودنی های بتن برای استفاده در شرایط آب و هوایی سرد نیز مناسب هستند.