02188218279-86053927

هر آنچه باید در مورد چسب بتن و کاربرد آن بدانید.

47 بازدید | دوشنبه 01 شهریور 1400 | دسته بندی : مقالات

چسب بتن چیست؟

چسب بتن ترکیباتی بر پایه پلیمر می باشد که بسته به پایه آن می تواند تامین کننده خصوصیات منحصر به فردی در بتن باشد. چسب های بتن بر دو پایه اپوکسی و اکریلیکی یا لاتکس می باشند.چسب های اپوکسی شامل دو بخش رزین و هاردنر بود و چسب های لاتکس به صورت تک جزئی و عموما شیری رنگ می باشد.

کاربرد های چسب بتن

چسب بتن بسته به پایه آن (اپوکسی یا لاتکس) دارای کاربردهای متنوعی می باشد.

*ترمیم سازه های بتنی

*افزایش چسبندگی ملات

*اتصال بتن های قدیم و جدید

*آب بندی ملات و بتن

*افزایش خصوصیات انعطاف پذیری بتن

*کاهش نفوذ پذیری بتن

*کاهش ترک خوردگی بتن

*افزایش مقاومت خمشی بتن

*افزایش دوام بتن و ...

میزان مصرف چسب بتن

چسب های بتن اپوکسی: عمده مصرف چسب های اپوکسی بتن برای اتصال بتن قدیم به جدید سازه ای می باشد که در این حالت میزان مصرف بسته به کیفیت سطح بتن قدیم، افقی یا عمودی بودن، دسترسی به سطح اعمال و ... دارای مقدار مصرف 0.5 تا 1 کیلوگرم در متر مربع است.

چسب لاتکس: چسب های بتن پایه لاتکس به عنوان لایه پیوند دهنده دارای میزان مصرف 200 تا 300 گرم در مترمربع است و برای استفاده به عنوان افزودنی بتن یا ملات برای اصلاح خصوصیات، 5 تا 10 درصد وزن سیمان مصرفی در بتن یا ملات می باشد.

روش استفاده از چسب بتن

به منظور نحوه استفاده از چسب بتن ابتدا محل مورد استفاده باید از چربی، ذرات و گرد و غبار پاک شود. چسب بتن را با آب حل کرده و پس از رقیق شدن به سیمان و شن و ماسه مخلوط می شود که حاصل ملاتی خمیری شکل و روان است. درصد مناسب اختلاط 5 تا 20 درصد وزن سیمان مورد استفاده می باشد. قبل از مصرف ملات روی بتن یک لایه چسب مالیده شود.چسب بتن را با آب مخلوط و رقیق شده آن به قسمت های خشک بتن اضافه می شود. هر چه ضخامت کمتر و یا فشار وارده بر آن بیشتر باشد مصرف چسب بتن بالا می رود و لازم است قبل از کار یک لایه از محلول چسب بتن به سطح زیرین مالیده شود در ضخامت های بالا استفاده از چسب بتن بصورت لایه لایه مناسب تر می باشد.

خواص چسب بتن

*پراهمیت ترین خاصیت چسب بتن، افزایش چسبندگی ملات متشکل از چسب است ( حدود 4 برابر)

*کاهش نفوذ پذیری در بتن (آب بندی)

*افزایش مقاومت مکانیکی و طول عمر بتن

*افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی

*کاهش ترک و افزایش حجم بتن

*افزایش 50 درصدی مقاومت خمشی بتن

*افزایش نفوذپذیری و مقاومت بتن در برابر یخ زدگی

                                        

چسب بتن اپوکسی

چسب بتن اپوکسی محصول دو جزئی بسیار قدرتمند بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده می باشد که علاوه بر افزایش دوام بتن، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند برای پیوند دادن بتن جدید به بتن قدیم مورد استفاده قرار بگیرد.همچنین بنا بر سازه اجرایی می توان از چسب بتن اپوکسی به عنوان آب بند کننده قدرتمند داخلی بتن نیز استفاده نمود. بهترین روش استفاده این است که ابتدا این 2 جزء را با هم ترکیب و چند دقیقه میکس نمود و با برس بر روی سطح استفاده کرد و سپس بعد از 10 دقیقه ترمیم را انجام داد. چسب بسیار قدرتمندی بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده است که علاوه بر دوام زیاد، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند برای پیوند دادن بتن جدید و قدیم مورد استفاده قرار بگیرد.

خواص و اثرات چسب بتن اپوکسی

*چسبندگی فوق العاده زیاد به سطوح زیر کار

*مقاومت های فوق العاده زیاد کششی و مکانیکی

*قابلیت اجرا بر روی مقاطع زیر کار خشک

* حفظ خواص کیفی برابر با طول عمر بتن

*بدون حلال

موارد کاربرد چسب بتن اپوکسی

*عملیات مرمت و ترمیم سازه های بتنی

*اتصال بتن به مقاطع فلزی

*قابلیت تزریق در انواع ترک

*امکان کاربرد در سازه های با کاربردی غرقابی

*چسباندن بتن جدید به مقاطع بتنی قدیمی

* چسباندن ورقه های FRP روی بتن

چسب بتن لاتکس

چسب بتن مایع خواص آب بندی، افزایش چسبندگی ملات و بتن، افزایش الاستیسیته بتن، مقاومت شیمیایی، پایداری در برابر ضربه و تغییرات دما و غیر سمی مناسب برای استفاده در ملات های ترمیمی بتن است. چسب بتن بر پایه لاتکس به عنوان یک افزودنی بر پایه لاتکس طراحی شده که همراه سیمان پرتلند و ماسه تشکیل ملات پر مقاومتی را برای نصب سرامیک روی دیوار و کف، سنگ مرمر، موزائیک، کاشی معدنی، آجر لعاب دار و سنگه ای طبیعی مهیا می سازند.همچنین به عنوان لایه پیوند زا در ترمیم سازه های بتنی به کار می رود.

چسب بتن لاتکس ویژه

این چسب مایع غلیظ امولسیونی بر پایه پلیمرهای اصلاح شده است که جهت تهیه ملات آب بند و ساخت ملات های چسبنده بر روی بتن و ملات های قدیمی، جهت ترمیم سطوح بتنی و سیمانی کاربرد دارد.

کاربرد چسب بتن لاتکس ویژه

در مکان هایی که نیاز به مقاومت در برابر آب، مواد شیمیایی و سایش است به کار می رود. به عنوان مثال در استخرها، کارخانه های لبنیات، صنایع غذایی، کشتارگاه و غیره. همچنین ممکن است برای بهبود خصوصیات ملات های سیمانی برای نصب کاشی یا اضافه شدن به دوغاب و چسب های پایه سیمانی به کار رود. به عنوان یک افزودنی به همراه چسب های پودری باعث ایجاد انعطاف می شود.

موارد کاربرد چسب بتن لاتکس ویژه

*تهیه ملات بتن آب بند جهت اجرای آب نما، استخر

*آب بندی و تقویت ملات های بندکشی

*تهیه ملات جهت نصب سرامیک و سنگ

*نماسازی و جهت صافکاری سطوح بتن اکسپوز

*جهت تقویت چسب کاشی های پودری

مزایای چسب بتن لاتکس ویژه

*افزایش چسبندگی یا ملات جدید به بتن یا ملات قدیمی

*کاهش نفوذ پذیری و آب بند کننده بتن

*جلوگیری از ترک خوردن و طبله شدن ملات

*افزایش مقاومت در مقابل سیکل های ذوب و انجماد

*افزایش مقاومت کششی، خمشی و مقاومت سایشی

*مخلوط سیمان و چسب بتن

چسب بتن مخصوص آب بندی و تقویت ملات

چسب بتن مخصوص آب بندی به صورت مایع بوده و ظاهری شیری رنگ دارند که پس از مصرف (خالص یا ترکیب در ملات) کاملا بی رنگ هستند. این محصولات در مقابل رطوبت، سرما و گرما، حریق، نور، آتش و ضربه کاملا مقاوم بوده و عمر آنها همانند عمر سیمان در ملات است. البته این مواد به صورت پودر خشک در ترمیم کننده های ویژه لاتکسی پودری استفاده و قابل مصرف خواهند بود. استفاده این محصولات در سازه ها ضمن صرفه اقتصادی، باعث ایجاد مقاومت و استحکام بیشتر سازه، بالا رفتن سرعت عملیات، سبک سازی نمودن سازه ها و آنتی باکتریال شدن (ضد خزه، جلبک و باکتری) سازه خواهد شد.

چسب بتن آب بندی

چسب بتن آب بندی مایع غلیظ پلیمری با حالت امولسیونی است. این چسب ها محلول های کلوئیدی از پلیمرهای مختلف در آب هستند که مقاومت کششی و خمشی و همچنین دوام بتن را افزایش می دهند. بیشترین استفاده از این مواد مربوط به کارهای تعمیراتی است، زیرا چسب بتن با ملات، مخلوط همگن و یکنواختی تشکیل می دهد که مانع از تراوش آب و تفکیک دانه های ریز و درشت می شود و میزان چسبندگی بتن تازه را با ملات قدیمی زیر آن افزایش می دهد. این محصول پیش از خشک شدن قابلیت انحلال در آب را دارد و پس از خشک شدن به هیچ عنوان در آب حل نخواهد شد.

کاربرد چسب بتن آب بندی

عمده مصرف چسب بتن در استخر، سر ستون، فونداسیون، ضد آب کردن چسب های کاشی خمیری و پودری و چسب های سنگ آنتیک جهت استفاده در سرویس های بهداشتی، ملات های سیمانی، نمای ساختمان، آب نما، نماهای بارانگی، چاله آسانسور، انواع سقف ( سیمانی، سنگی، آجری، سفالی، ایرانیت سیمانی و ...)، محوطه سازی، ساخت و آب بندی انواع بلوک، جدول ها، موزاییک و تمامی سازه هایی که در مجاورت مستقیم با آب، رطوبت، عوامل جوی و UV خورشیدی هستند استفاده می شوند و بهترین جایگزین برای مواد نفتی، قیر و گونی، ایزوگام و پوشش های قدیمی است.