02188218279-86053927

ارزآوری صنعت پتروشیمی ایران 50 درصد افزایش یافت.

42 بازدید | پنجشنبه 11 شهریور 1400 | دسته بندی : اخبار

احمد مهدوی در نشستی با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه هم اکنون با وجود اعمال تحریم های غیرقانونی آمریکا، اختلالی در وضع تولید، فروش و صادرات پتروشیمی ها ایجاد نشده است، گفت: در پنج ماه نخست امسال مقدار ارزآوری ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی کشور در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود 50 درصد افزایش یافته است.

وی با اعلام اینکه یکی از دلایل بالا بودن مقدار ارزآوری، افزایش به طور میانگین 80 تا 100 دلاری قیمت محصولات پتروشیمی و پلیمری است، تصریح کرد:ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به زودی به بیش از 100 میلیون تن و این ظرفیت با تحقق سومین جهش توسعه به 137 میلیون تن می رسد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه در شرایط کنونی بیش از 50 درصد نیاز ارزی کشور از سوی پتروشیمی ها تامین می شود، بیان کرد:دولت سیزدهم باید به پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع راهبردی، ارزآور، صادرات محور، اشتغال آفرین و تحریم شکن اگهی خاص داشته باشد.

مهدوی با انتقاد از نقدهایی که علیه شرکت پتروشیمی تندگویان مطرح می شود با تاکید بر اینکه از ابتدای امسال تاکنون با وجود افزایش تولید حتی یک کیلوگرم محصول از سوی این پتروشیمی صادر نشده است، افزود: برخی جای نقد از عملکرد درخشان تولیدی این پتروشیمی چرا تلاش نمی کنند چند پتروشیمی دیگر مشابه شهید تندگویان در ایران ساخته شود.

افزایش 12 درصدی ظرفیت اسمی پتروشیمی شهید تندگویان

وی با اعلام اینکه در دو سال گذشته با اجرای چند طرح رفع موانع و گلوگاه های تولید، بومی سازی کاتالیست پالادیوم، اورهال کمپرسورها، مبدل های حرارتی، ارتقای سیستم های کنترل و ... نسبت تولید  به ظرفیت اسمی پتروشیمی شهید تندگویان امسال تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از 12 درصد افزایش یافته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه نسبت تولید به ظرفیت نصب شده پتروشیمی شهید تندگویان امسال تاکنون بیش از 74 درصد افزایش یافته است، گفت: یکی از مهم ترین دلایل مشکلات تامین گریدهای بطری و نساجی پلی اتیلن ترفتالات در کشور نیست بلکه سیستم و نظام توزیع این محصول پتروشیمی است.

وی با بیان ابنکه چرا عده ای با استفاده از تریبون رسانه ملی دستاوردهای کارگران، کارکنان و مدیران پتروشیمی شهید تندگویان را در اوج شرایط تحریم ظالمانه تخریب می کنند؟ بیان کرد: همزمان با نقد از عملکرد تولیدی این پتروشیمی شاهد واردات بعضی از محصولات پتروشیمی هستیم، شاهد واردات بیش از 10 هزار تن محصولات مشابه تولید داخلی هستیم، نیاز است دلایل این واردات در حالی که مشکل تولید وجود ندارد، بررسی شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه عده ای تحریم را شوخی تلقی می کنند، یادآور شد: در شرایط تحریم  و مشکلات برشمار تامین کالا و تجهیزات، پتروشیمی شهید تندگویان یکی از بالاترین افزایش تولیدها را در میان شرکت های پتروشیمی کشور داشته است.