02188218279-86053927

ابداع فناوری جدید برای شناسایی ریزترین ترک ها در بتن

35 بازدید | سه شنبه 06 اردیبهشت 1401 | دسته بندی : اخبار

محققان دانشگاه رایس در تگزاس، با همکاری موسسه تحقیقاتی کویت، مطالعه ای را در مورد استفاده از نانولوله های کربنی برای تشخیص شکاف در سازه های بتنی با استفاده از پرتوهای نوری انجام داده اند.

محققان می گویند بلورهای سیلیکونی میکروسکوپی در سیمان مورد استفاده برای تولید بتن برای شناسایی شکاف های ریز قابل استفاده هستند. چنین بلورهایی در طول فرآیند تولید سیمان در دمای بالا تشکیل می شوند و وقتی در معرض نور مرئی قرار می گیرند، می درخشند.

با افزودن رنگ سیاه مات بر روی سطح بلوک های بتنی کوچک و ایجاد سوراخ هایی در آن بلوک ها مشاهده ترک هایی که با فشرده شدن بلوک ها ایجاد می شوند، ممکن شد. این ترک ها هم در بتن و هم در رنگ ایجاد می شوند.

هنگامی که بلوک های تحت فشار در معرض نور مرئی قرار بگیرند و سپس با استفاده از اشعه لیزر اسکن شوند، حتی کوچکترین ترک ها نیز به روشنی در یک پس زمینه تاریک رنگ سیاه خواهند درخشید.

یک رویکرد علمی تر این است که ابتدا یک لایه نازک از رنگ را روی سازه های بتنی جدید اعمال کنند، سپس به طور دوره ای آن ساختارها را با قرار دادن آنها در معرض منبع نور مرئی و در حین عکاسی از آنها با یک دوربین مادون قرمز نزدیک، بازرسی کنند تا همه ترک ها قابل رویت شود.