02188218279-86053927

دعوت از شرکت های برزیلی برای مشارکت در طرح های توسعه ای پتروشیمی ایران

23 بازدید | شنبه 17 اردیبهشت 1401 | دسته بندی : اخبار

علی عسکری در نخستین رویداد خارجی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس به معرفی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ظرفیت های صنعت پتروشیمی کشور، در سه محور اصلی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران، همکاری های فناورانه و تکنولوژیک و تامین محصولات پتروشیمی از ایران پرداخت و افزود: این گروه سهمی حدود 40 درصدی از تولید و صادرات محصولات پتروشیمی ایران دارد.

وی تاکید کرد: "فارس" به عنوان شرکتی بورسی، به ارزش بازار 16 میلیارد دلار، بزرگ ترین شرکت بازار سرمایه ایران است، ضمن آنکه در شاخص های فروش، سودآوری، صادرات و ارزش افزوده، شرکت اول ایران محسوب می شود و این پتروشیمی در رده بندی جهانی آی سی آی اس ICIS در جایگاه 37 جهان ایستاده است.

مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به سرمایه گذاری 26 میلیارد دلاری در 20 سال اخیر در صنعت پتروشیمی کشور، موقعیت جغرافیایی ویژه، دسترسی به خوراک، وجود تقاضای داخلی قابل توجه، نرخ پایین مالیات، وجود مناطق ویژه اقتصادی و سرمایه انسانی را از بهترین دلایل برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران دانست.

علی عسکری در ادامه به تشریح رویکرد این گروه درباره همکاری های فناورانه و دانش بنیان با طرف برزیلی پرداخت.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان مبنی بر فاصله گرفتن از خام فروشی به جایگاه توسعه فناوری های دانش بنیان در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت افزایش سطح فناوری در تولید محصولات پتروشیمی در ارتقای ارزش افزوده محصولات و همچنین تکمیل زنجیره ارزش، گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس آماده همکاری با شرکت های فناور برزیلی در این بخش است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت های همکاری و صادراتی این گروه پتروشیمی در بازار هدف آمریکای جنوبی به ویژه محصول اوره اشاره و برای توسعه همکاری های صادراتی با کشورهای این منطقه اعلام آمادگی کرد.

در ادامه این آیین، رضا عبادزاده، مدیرعامل شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، ضمن معرفی جامع این شرکت و مجتمع های تولیدی این گروه بزرگ پتروشیمی، از سرمایه گذاران حاضر در این رویداد برای سرمایه گذاری در طرح ها دعوت کرد.

وی با اشاره به اینکه شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس، بازوی انحصاری فروش محصولات این گروه به شمار می رود، از فعالیت اقتصادی جهت خرید محصولات پتروشیمی قابل عرضه در بازار برزیل، با رعایت شرط توجیه پذیری فروش برای شرکت تجارت صنعت دعوت به عمل آورد و به تبیین شرایط فروش و همکاری با این شرکت پرداخت.

در ادامه این رویداد تخصصی محصولات و افق نیازهای بازار برزیل تا سال 2030 در نشستی تخصصی با حضور نمایندگان بانک ملت و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

مذاکرات رودررو و دوجانبه تا دو ساعت بیش از زمان اعلامی برای خاتمه برنامه ادامه یافت که نشانه اشتیاق شرکت های برزیلی به همکاری با ایران در صنعت پتروشیمی است.

نخستین رویداد خارجی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در حالی با هدف دعوت سرمایه گذاران به مشارکت در طرح های توسعه ای پتروشیمی ایران و با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران برگزار شد که استقبال بیش از 130 شرکت برزیلی نشان از گام محکم بزرگ ترین شرکت بازار سرمایه ایران در دوره جدید مدیریتی برای توسعه دیپلماسی اقتصادی، همزمان با سالروز تصویب تاسیس این شرکت دارد.

نخستین رویداد بین المللی "روز پتروشیمی خلیج فارس" که با مشارکت شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج فارس وسفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل برگزار شد، با استقبال خیره کننده برزیلی ها اعم از سیاستمداران، سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی و تجار همراه شد.

برگزاری این رویداد که گامی مهم همسو با دیپلماسی اقتصادی ضد تحریم و گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و برزیل به ویژه در حوزه پتروشیمی بود، بار دیگر نشان داد صنعت پتروشیمی ایران نه تنها قصد توقف با تحریم ها را ندارد، بلکه در آستانه گسترش بازارهای جهانی هدف خود قرار دارد.

در ابتدای این آیین حسین قریبی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برازیلیا با بیان اینکه همواره و از ابتدای خدمت در این کشور، بر حفظ و گسترش روابط تجاری دو کشور و متنوع سازی مناسبات تجاری تاکید داشته است، این رویداد را مصداق این موضوع دانست و با دعوت از شرکت های برزیلی برای استفاده از فرصت این همایش، آنها را با طیف گسترده محصولات و خدمات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس آشنا کرد.