02188218279-86053927

طرح پلی پروپیلن ارغوان گستر ایلام تابستان 1402 به بهره برداری می رسد.

450 بازدید | دوشنبه 07 شهریور 1401 | دسته بندی : اخبار

طرح 150 هزار تنی پلی پروپیلن ارغوان گستر ایلام همسو با سیاست های کلان هلدینگ خلیج فارس در پترول مبنی بر توسعه و تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی، جلوگیری از خام فروشی، اشتغال زایی، رونق اقتصادی در استان ها، ایجاد واحد پایین دستی تولید پروپیلن در مجاورت پتروشیمی ایلام تصویب و عملیات اجرای ساختمان و نصب تجهیزات آن از آبان ماه سال 1398 آغاز شد.

واحد ارغوان گستر ایلام به عنوان خاویار هلدینگ خلیج فارس با توجه به عدم تولید واحد پلی پروپیلن در این گروه خواهد بود و اگر مشکلات اصلی این طرح از طریق پترول برطرف شود تا به تولید برسد، بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان داخلی که مشکل PP (مواد خام اولیه تولیدات) دارند، حل خواهد شد.

افزایش مصرف جهانی

پلی پروپیلن؛ جوان ترین پلاستیک تجاری دنیا به شمار می رود که برای نخستین بار در دهه 1950 تولید و به بازار عرضه شده است. پلی پروپیلن به دلیل خواص مکانیکی و شیمیایی بسیار مطلوب از جمله وزن و قیمت پایین تر و نقطه ذوب بالاتر در مقایسه با پلی اتیلن های سبک و سنگین و غیر سمی بودن از پرمصرف ترین پلیمرها در جهان بوده و برخلاف اغلب پلیمرهای الفینی دیگر، مصرف جهانی آن به طور مستمر در حال رشد و افزایش است.

ساخت قطعات داخلی اتومبیل، انواع اسباب بازی، نی های نوشیدنی، الیاف مصنوعی برای موکت، زیرانداز و گونی، لوله های آبیاری کشاورزی و فاضلاب، ساخت انواع چارچوب در و پنجره، بسته بندی مواد غذایی، طناب، لوازم خانگی، لوازم پزشکی، فیلم و انواع روکش ها و صدها کاربرد متنوع دیگر از جمله کاربردهای عمده پلی پروپیلن است.

هم اکنون ارزش فروش هر کیلو پلی پروپیلن به طور حدودی معادل 1.2 دلار است و میانگین قیمت خلیج فارس حدود 1224 دلار و قیمت آسیای جنوب شرقی حدود 1246 دلار به ازای هر تن برای پنج سال آتی محاسبه شده است به طوری که میانگین قیمت این محصول با توجه به دو بازار خلیج فارس و آسیای شرقی حدود 1235 دلار به ازای هر تن برآورد می شود که نشان دهنده اهمیت تولید این محصول ارزشمند برای اقتصاد کشور است.

پایه توسعه سایر صنایع

اهمیت راهبردی طرح ارغوان گستر ایلام زمانی دوچندان می شود که نه تنها به عنوان منبع درآمدزایی، بلکه پایه توسعه سایر صنایع کشور است و با تولید محصول باارزش پلی پروپیلن شاهد تحرک و توسعه در صنایع دیگر نیز خواهیم بود که اشتغالزایی چشمگیری را نیز ایجاد خواهد کرد. این طرح به طور مستقیم برای 220 نفر و به طور غیرمستقیم برای بیش از 2 هزار نفر اشتغال زایی خواهد داشت.

برآورد سرمایه گذاری نهایی طرح ارغوان گستر ایلام 51.26 میلیون یورو و 17.550 میلیارد ریال پیش بینی شده است که مبلغ ریالی بیشتر از محل تسهیلات بانکی و بازار سرمایه و مبلغ ارزی از محل منابع ارزی حاصل از صادرات غیر، از سوی هلدینگ خلیج فارس تامین خواهد شد.

تعدیل پیمانکار ساخت و اجرا و نصب و سازندگان تامین کالا به دلیل کمبود نقدینگی، محدودیت فهرست بلند منابع (AVL) مربوط به هلدینگ خلیج فارس برای برگزاری مناقصه و خرید از وندورها و نبود مجوز جذب نفرات راه اندازی و بهره برداری از مشکلات اصلی طرح ارغوان گستر ایلام بود که با تامین مالی به موقع، طبق برنامه زمان بندی این طرح تابستان 1402 به بهره برداری می رسد.

فناوری مورد استفاده در واحد پلی پروپیلن ارغوان گستر ایلام از نوع فرآیند فاز گازی است که در ایران منحصر به فرد است؛ در این فرآیند پروپیلن دریافتی از پتروشیمی ایلام در فاز گازی و در تماس با کاتالیست جامد در یک بستر متحرک به پلی پروپیلن تبدیل و خوراک های اتیلن و هیدروژن مورد نیاز واحد نیز از پتروشیمی ایلام تامین خواهد شد.