02188218279-86053927

SBS چیست؟شرح و کاربرد SBS

154 بازدید | شنبه 28 فروردین 1400 | دسته بندی : مقالات

مقدمه و آشنایی با تاریخچه SBS

در جهان امروز با توجه به افزایش جمعیتی که با آن مواجه هستیم یکی از نگرانی های جامعه این است که همه نیاز های افراد جامعه برآورده نشوند.صنایع شیمیایی نیز به نوبه خود نقش اساسی در این مورد را ایفا می کند.در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد SBS آشنا سازیم و به سوال SBS چیست؟ پاسخی کامل دهیم.

SBS مخفف کلمات استایرن-بوتادین-استایرن می باشد،این ماده لاستیکی به شدت سخت است.از آن در تولیداتی از قبیل کفه برای کفش ها،آج سخت لاستیک و برای سایر قسمت هایی در صنعت که دوام اهمیت دارد استفاده می گردد.SBS معجزه علم شیمی می باشد،این مواد به وسیله علم شیمی پیشرفته که پلیمریزاسیون آنیونی زنده نامیده می شود،تولید می شود.این محصولات با ظاهری گرانولی به مانند گرانول های سفید رنگ پفکی می باشند.در این مواد در واقع استایرن ها هستند که به سختی SBS کمک می کنند و بوتادین ها هستند که باعث می شوند اگر این مواد در معرض حرارت و گرما قرار بگیرند جریان یابند.

البته این محصول را نوعی کوپلیمر بلوک هم در نظر می گیرند که زنجیره طولانی از پلی بوتادین را از دو طرف در بر گرفته اند ( در شکل زیر قابل مشاهده می باشد ). SBS را نوعی الاستومر ترموپلاستیک می نامند که دارای کشش یکسان با لاستیک در دمای معمولی و طبیعی می باشد که قابلیت ذوب شدن دارد و در دمای بالاتر از دمای طبیعی ذوب می شود.در نتیجه به مانند لاستیک ها جریان می یابد.تاریخچه پیدایش این مواد از سال 1965 آغاز گردید که به جهان معرفی شدند و از همان زمان بحث در مورد کاربرد SBS از مهم ترین موارد در صنعت گردیده است.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی SBS 

نام دیگر رزین های SBS که دارای قیمت پایین و از گروه ترموپلاستیک الاستومری می باشند الاستومرهای گرمانرم است.از مشخصات فیزیکی و شیمیایی ماده مذکور می توان به نرمی، انعطاف پذیر بودن، قابلیت ارتجاعی در مقابل فشار را نام برد.باید توجه نمود SBS ها بدون شبکه ای شدن دارای حالت لاستیکی نیز می باشند.در واقع این حالت است که باعث می شود بتوان این مواد را به اشکال مختلفی در آورد.این مواد مانند لاستیک ها به هنگام ذوب قابلیت تزریق در قالب ها را دارند و البته می توان مواد زائد باقی مانده از مواد مذکور را هم دوباره بازیافت نمود.

خواص مکانیکی این ماده بسیار قابل توجه می باشد.معایب این مواد در مقابل مزایا مطرح شده برای آن ها کم است.مواد فوق در مقابل فشار استحکام خاصی ندارند و در برابر حلال ها کاملا واکنش پذیرند.یکی دیگر از مهم ترین ضعف های این مواد کم بودن مقاومت آنها در مقابل بیشترین دمای مجاز می باشد.البته این موارد در کاربرد SBS خللی ایجاد نمی کند و این مواد در جایگاه خود از استاندارد ترین ها می باشند.

یکی از مواردی که باعث افزایش خرید و فروش رزین SBS  شده در واقع سرعت تولید بالای این محصول و قیمت پایین این رزین می باشد.از موارد دیگر کاربرد SBS می توان به عایق بندی در سیم، انواع چسب ها، در مخلوط کردن پلیمرها، درزگیرهای صنعتی نام برد.در واقع ساختار شیمیایی ماده مذکور خواص ترمو پلاستیک به این مواد داده است.همانطور که اشاره شد، SBS ها موادی ترکیبی و چند فازی هستند که از طریق فرآیند بسپارش دسته ای به طور شیمیایی با یکدیگر پیوند برقرار کرده اند.

مشخصات فنی و نگاهی دقیق تر به تولید SBS(استایرن-بوتادین-استایرن)

SBSها یا استایرن بوتادین استایرن از جمله موادی هستند که دارای کاربرد عمومی بسیاری می باشند.SBS دارای دمای عملکردی بیشتر از 120 درجه سانتی گراد می باشد و محصولی جامد و به صورت گرانول شفاف است.این محصول از زنجیری سه قسمتی تشکیل شده است.در واقع مورفولوژی این محصول (منظور شکل و ساختار اصلی سلولی است) از دو فاز تشکیل شده است که شامل پلی استایرن(قسمت سخت) و پلی بوتادین(قسمت نرم) می باشد. مواد فوق الذکر ساختار شیمیایی ویژه ای دارند که باعث به وجود آمدن خواص ترموپلاستیک این مواد می شود.به گونه ای که کاربرد SBS به صورت شگرفی افزایش یافته است.برای سفت و محکم کردن فوم های پلی استایرن می توانید نانو ذرات SBS و کلسیم کربنات را با استفاده از دی اکسید کربن فوق بحرانی به صورت همزمان ذوب نمایید و به نتیجه دلخواه دست یابید.نکته مثبت در واکنش قبل این است که کلسیم کربنات به عنوان یک تثبیت کننده ( ماده اصلی ) باعث تولید محصولی با کیفیتی بی نظیر می شود.در ترکیب SBS،پلیمر استایرن در دمای اتاق سخت و جامد است اما پلیمر بوتادین از استایرن نرم تر است و در دمای اتاق خاصیتی شبیه به لاستیک دارد.

در ساختارهای شیمیایی پلیمرها،اغلب این مواد با هم ناسازگارند به طوریکه با هم ترکیب نمی شوند و تشکیل دو فاز جدا از هم می دهند.اما در SBS، دو ماده ذکر شده موجود در این ترکیب با هم مکانیزمی شیمیایی ترکیب می شوند و در دمای اتاق جامد می باشند اما با افزایش دما پیوندها گسسته و پلیمر جریان می یابد.در صورتی که دما پایین بیاید و سرد شود،پلیمر دوباره سخت می گردد و پیوند ها برقرار می شوند و پلیمر ماهیت جامد خود را دوباره به دست می آورد.

نکات ایمنی،خرید و قیمت استایرن بوتادین استایرن

در تولید،نگهداری و انباشت مواد شیمیایی قابل اشتعال باید همیشه نکات ایمنی که بنابر استاندارد های کشور حاضر می باشد،در نظر گرفته شود.مواد شیمیایی قابل اشتعال و بسیار حساس به گرما و فشار می باشند که کوچک ترین غفلت باعث ایجاد خسارت های بزرگ و غیر قابل جبران می گردد.استایرن بوتادین استایرن ها(SBS) هم به دلیل ساختار شیمیایی خود به انواع مواردی که گفته شد از قبیل;گرما، آتش، جرقه حساس می باشد و باید در کارگاه و شرکت و محل کار خود تدبیراتی را بیندیشید تا از این عوامل محصول SBS ای خود را به دور نگه دارید.

محل انبار شما باید حتما مجهز به سیستم هواکش مطلوب که فضای انبار را پوشش دهد باشد و لازم است حتما مجهز به فیلتر نیز باشد.نگهداری ماده مذکور در مکان خنک و خشک نیز به دلیل حفظ کیفیت آن ضروری است.اگر قصد خرید SBS را دارید لازم است بدانید شرکت های مختلف این محصول را با کیفیت درجه بندی های مختلف در بسته بندی هایی به صورت کیلوگرمی و کیسه ای عرضه می نمایند.تولید یک محصول در درجه های مختلف نشان از تفاوت قیمت در محصول می باشد که هر یک از درجه ها دارای کاربردی متفاوت خواهند بود،توصیه می شود قبل از اقدام به خرید محصول با توجه به نوع کاربرد مورد نیاز حتما از درجه و جنس مورد نیاز خود برای محصول اطلاع کامل به دست آورید و سپس اقدام به خرید نمایید.

کاربرد SBS( استایرن بوتادین استایرن)

این محصولات از فرآیند پذیری آسانی برخوردار می باشند.این مواد کاربردهای بسیاری دارند که از جمله کاربرد SBS می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*مهم ترین و مورد اول کاربرد SBS را می توان جایگزین مناسبی شدن برای لاستیک ولکانیزه دانست.

*می توان به استفاده از روش قالب گیری تزریقی شکل داده و فرآیندهای آن اشاره کرد که به دمای کاربرد نهایی مقرون به صرفه و متوسطی دارند.

* می توان به اکستروژن لوله ها، ورقه ها و پوشش های سیم اشاره کرد.

* به استفاده در تولید چسب ها،پوشش ها و انواع درزگیرها اشاره کرد که نقش اساسی در جامعه را ایفا می کنند.

* به استفاده از این مواد در مخلوط های پلیمری اشاره کرد.

*می توان به افزایش دهنده بودن شاخص ویسکوزیته (شاخص انتخاب روغن های صنعتی که وابسته به طول هیدروکربن های موجود در روغن های صنعتی می باشد)برای روغن های روان کننده دانست که نقش اساسی در صنعت ایفا می کند و عدم توجه به آن در صنعت منجر به ایجاد مشکلات عدیده ای خواهد شد.

*به عنوان اصلاح کننده این مواد در تغییر ماهیت مواد سخت گیر دانست که تاثیرات شگرفی دارند.

*در علم پزشکی از این مواد استفاده می کنند.

خرید و فروش SBS

شرکت شبانکو از بزرگ ترین فروشنده های مواد پلیمری از جمله SBS در کشور می باشد.برای اطلاع از قیمت SBS،با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمائید.