02188218279-86053927

ایران از واردات هگزان و پنتان بی نیاز شد.

42 بازدید | شنبه 01 خرداد 1400 | دسته بندی : اخبار

خبرگزاری آریا-مدیرعامل پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه به رفع دغدغه پتروشیمی های کشور برای تامین هگزان و پنتان با بهره برداری از طرح اکسیر حلال عسلویه اشاره کرد و گفت:ایران از واردات این دو محصول اساسی برای پتروشیمی ها بی نیاز شد.

به گزارش خبرنگار شانا،محمدرضا اخوان روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه،در آیین بهره برداری از طرح اکسیر حلال عسلویه با اشاره به اینکه این واحد زیر مجموعه شرکت پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه است،اظهار کرد:این طرح برای تولید 40 هزار تن هگزان و 10 هزار تن پنتان راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه واحد اکسیر حلال عسلویه با هدف رفع حلقه مفقوده صنعت پتروشیمی برای حلال های پلی اتیلن و پلی استایرن ها طراحی شده است،افزود:اکسیر حلال عسلویه یک واحد پیشران است;تاکنون هگزان و پنتان از کره و هند و کشورهای دیگر وارد می شد که با احداث این واحد وارداتی نداریم و نگاه بزرگی به صادرات هم شده است.

مدیر عامل پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه حجم سرمایه گذاری طرح اکسیر حلال را 48 میلیون دلار عنوان کرد که به طور کامل از سوی بخش خصوصی تامین شده است.

اخوان ادامه داد:پیش بینی می شود این طرح حداقل 30 میلیون دلار درآمد ارزی برای کشور و 10 میلیون دلار نیز فروش داخل داشته باشد.وی با اشاره به اینکه با افتتاح این طرح،پتروشیمی های کشور دیگر دغدغه ای برای ماده هگزان که ماده ای بسیار فرار و اساسی در واحدهاست نخواهند داشت،گفت:این محصول از طریق خط لوله به شرکت های پتروشیمی منطقه منتقل می شود.این شرکت 6 کیلومتر خط خوراک رفت و برگشت در منطقه در این سال طراحی کرده تا اکسیر حلال برای دریافت 260 هزار تن رافینت از پتروشیمی نوری آماده باشد.

مدیرعامل پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه با بیان اینکه دانش،فرآیند و کاتالیست تولید هگزان و پنتان در کشور بومی سازی شده است،اظهار کرد:دانش فنی،طراحی و کاتالیست این طرح از سوی اکسیر نوین فرآیند آسیا و بالغ بر 90 درصد تجهیزات لازم نیز از داخل تامین شده است.به گفته وی،اجرای اکسیر حلال عسلویه برای 120 نفر در دوران بهرهلرداری و برای 600 نفر در زمان ساخت اشتغالزایی ایجاد کرده است.

اخوان ادامه داد:نصب طرح اکسیر حلال عسلویه در 12 ماه از اردیبهشت ماه پارسال تا اردیبهشت امسال در شرایط کرونایی انجام شده است که این الگویی برای طرح هایی است که در کشور در حال انجام است زیرا زمان برای بخش خصوصی بسیار مهم است.

منبع:خبرگزاری آریا